Det berømte japanske lyntog Shinkansen tager gradvis nye dele af landet i besiddelse. Samtidig åbner nye områder af Japan sig for udenlandske turister.
Japans nye lyntog hiver turister til byen med de store, røde krabber
Med de nye hurtigtog kan turen fra Tokyo til havnebyen Hakodate på Japans nordlige ø Hokkaido gøres på fire timer og to minutter – halvanden time hurtige end før.
Lyt til artiklen
Henter...
De fleste danske turister i Japan rejser rundt med et ’JR Railpass’ eller et andet regionalt togpas, uanset om de rejser i grupper eller individuelt.
Disse togpas udstedes af de tidligere statsbaner, JR-selskaberne, som nu er privatiseret og opdelt i flere selskaber.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.