2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Københavns Lufthavn får et billigt og socialt anlagt hotel

En stor parkeringsplads i Københavns Lufthavn bliver nedlagt for at give plads til det nye hotel. Det skal åbne om to år. Illustration: Choice Hotels
En stor parkeringsplads i Københavns Lufthavn bliver nedlagt for at give plads til det nye hotel. Det skal åbne om to år. Illustration: Choice Hotels
Lyt til artiklen

Lufthavnshoteller er i dag typisk rettet mod forretningsrejsende, der betaler en temmelig høj pris for at bo i gåafstand til terminalerne. Sådan er det i Københavns Lufthavn i dag, hvor Clarion Hotel (tidligere Hilton) let tager over 2.000 kroner for en overnatning for to personer.

Det vil et nyt og billigere hotel ændre på. Nordic Choice Hotels står bag hotellet, der skal bygges på p-pladsen ved siden af Clarion, som Nordic Choice-kæden i øvrigt også driver.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her