0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Eva Holtegaard-Kasler
Foto: Eva Holtegaard-Kasler

En halv times kørsel fra turistbyen Pokhara ligger Bagnas Camp. Den åbnede sidste år og ligger med en enestående udsigt til Begnas Sø, når du stikker hovedet ud af teltet.

Langt væk fra alle de andre turister: Her vågner du til lyden af ingenting og en udsigt, du har lyst til at sige på gensyn til

Begnas Camp ligger på en lille højderyg i Nepal. Her får du måltider med baghavens råvarer, udsigt til Annapurnabjergene og et varmt bad, når solcellerne har fået varme nok.

FOR ABONNENTER

Han hænger en blomsterkrans over mit hovede med et stort smil, putter en tika, den hinduistiske røde plet, på min pande og folder sine hænder foran brystet.

»Namaste«, siger han til mig som en varm velkomst til Begnas Camp.

Mahdav Kumar Tiwari er nabo til campen, hvortil jeg netop er ankommet. Han ejer jorden her, men har gjort det til en del af sin levevej at leje noget af den til rejseselskabet Kipling Travel, som sidste år åbnede campen, der ligger på den lille højderyg Sal Danda lige ud til Begnas Sø, en halv times kørsel fra turistbyen Pokhara. Her skal jeg overnatte.

I området omkring Begnas Camp vandrer man i blot 1.000-1.500 meters højde helt væk fra turisterne, der oftest tager til Nepal for at trekke i de højere og mere udfordrende Annapurnabjerge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce