Fadøl i solen, nærkontakt og fest til den lyse morgen. I Sverige leves livet så nogenlunde normalt. Aldrig har broderlandet været længere væk. Og mere nærværende.

Tæt på og en verden til forskel: En kort togrejse væk fra coronalukkede København ligger næsten normale Sydsverige

Fællesskab og fadøl i solen 1. maj på Lille Torg i Malmø Foto:  Nattan Thumrin
Fællesskab og fadøl i solen 1. maj på Lille Torg i Malmø Foto: Nattan Thumrin
Lyt til artiklen

Indslaget kunne have været en solstrålehistorie. Jeg træner på Islands Brygges græs sammen med mit hold. 10 mand. Svedende, pjattende, lykkelige. Teenagere omkring os i solen. Men da jeg ser det om aftenen på tv i min stue, er tonen en anden: »Vanvid på Islands Brygge!«. »Politichef målløs!«. ​​​

I kameraets panorering ser det ud, som om hundreder sidder eller står oven på hinanden. Jeg ved ikke, om jeg skal le eller græde. Ét øjebliks frihed, og så denne kollektive anklage: ’Udskamningen’. Jeg ser op mod skyerne, det trykker for panden. Jeg må væk fra det her sted. Men hvorhen? Det eneste mulige er over Sundet: til Sverige.​​​

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her