SAS er blevet politianmeldt for ikke at betale penge tilbage til kunder for aflyste rejser. Kunde kalder det for dårlig stil, mens flyselskabet beklager.

Nathja venter stadig på penge fra SAS: »Det er bøvl med bøvl på«

Coronaen har været led ved flybranchen. SAS har måtte aflyse flyrejse på flyrejse og mangler stadig at betale penge tilbage til kunder. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Coronaen har været led ved flybranchen. SAS har måtte aflyse flyrejse på flyrejse og mangler stadig at betale penge tilbage til kunder. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Flyselskabet SAS er i dag blevet politianmeldt af Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen. Anmeldelsen sker som følge af manglende overholdelse af styrelsens påbud om at tilbagebetale ubrugte flybilletter. Det oplyser Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen i en pressemeddelelse.

En af dem, der stadig venter på refusion for en aflyst flyrejse, er Nathja Mortensen fra Hellerup. Hun mangler endnu at se omkring 4.500 kroner dukke op på kontoen med SAS som afsender.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her