I løbet af foråret har Politiken Rejser i en række artikler samlet en bunke af gode råd til, hvad du skal opleve i de mest populære rejselande i Europa. Her får du den fulde liste – lige til at sidde og pusle med, når ferien skal planlægges.

Den fulde liste: Her har du 14 bud på, hvor du skal rejse hen til sommer

Den nordspanske region Asturien er en smule overset, mener Turen Går Til forfatter, og det er en skam. Foto: Den Spanske Stats Turistbureau i København
Den nordspanske region Asturien er en smule overset, mener Turen Går Til forfatter, og det er en skam. Foto: Den Spanske Stats Turistbureau i København
Lyt til artiklen

En overset del af Spanien

Christian Martinez, forfatter til ’Turen går til Madrid’:
»Asturien i Nordspanien er en del af det, man kalder ’Det grønne Spanien’, nærmest en eufemisme for, at det høvler ned med regn året rundt, men det gode ved lige netop det er, at der er usædvanlig smukt, grønt og saftigt. Ikke mindst fordi man har Atlanterhavet lige ved siden af, som sikrer et tempereret klima. Det med regnen er selvfølgelig en overdrivelse, for der er skønt, især fra maj til oktober. Asturien er overset, jeg forstår jeg ikke hvorfor, for der er både smukke kystbyer og vilde bjerge i baglandet. Er man til friske fisk og skaldyr, eller simreretten fabada asturiana med panceta, chorizo, morcilla og favabønner, og nogle af de bedste blå oste i Spanien, er man havnet det rette sted. Det hele skylles ned med sidra, cider, som de lokale hælder op med stil og høvler ned i en mundfuld. Man kan tilbringe et par dage i byen Tapia de Casariego på grænsen til Galicien, der har afholdt surfkonkurrencer siden 1970’erne, og hvor der er surfskoler. Eller man kan besøge Cabo de Peñas med 100 meter høje skrænter, et fyrtårn fra 1800-tallet, der i dag er lavet om til besøgscenter med info om flora og fauna i området, og besøge øde atlanterhavsstrande som Xagó og Verdicio. Flodmundingen Ría de Villaviciosa er en del af et naturreservat, og især stranden Rodiles er smuk, hvor floden munder ud i Det Cantabriske Hav«.

Du kan også overveje: At besøge Madrid som et alternativ til Barcelona. Museerne i den spanske hovedstad kan besøges som perler på en snor, og du spiser som i resten af Spanien eminent godt og billigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her