Journalist Kristoffer Flakstad besluttede at holde en miniferie hjemme i København. På en solrig dag gik han til Islands Brygge og indlogerede sig på et hotel – med folkefest og grøn natur et stenkast væk.

Efter 27 år i København: Denne ferieform kan spare både tid og enorme mængder CO2

Det dufter grønt på Amager Fælled, hvor man kan forsvinde fra alt mylder og stress for en stund. ​ Foto: Kristoffer Flakstad
Det dufter grønt på Amager Fælled, hvor man kan forsvinde fra alt mylder og stress for en stund. ​ Foto: Kristoffer Flakstad
Lyt til artiklen

Det er den første rigtige sommerdag i København. Mine lokale gader på det ydre Vesterbro vibrerer af glæde over weekendens komme. Solbriller er fundet frem, og folk er i shorts og lårkort. For mig er det en særlig fredag. Jeg har påbegyndt en fodrejse til en del af København, som jeg selv efter 27 år i hovedstaden kun kender overfladisk: Islands Brygge – eller blot Bryggen, som kvarteret mellem Amager Fælled og havnefronten ofte kaldes.

Jeg kunne have taget metroen – eller cyklen, hvis det skulle gå stærkt – men jeg har valgt at gå i H.C. Andersens spor og foretage en såkaldt fodrejse for langsomt at opleve skiftet fra min egen bydel til det fremmede kvarter. Turen vil tage cirka 50 minutter – altså omtrent det samme som flyvetiden til byer som Oslo og Berlin blot for at sammenligne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her