Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Politikens korrespondent: Her er fem ting i London du skal opleve

galleriejer. I oktober åbnede kunstneren Damien Hirst sit eget Newport Street Gallery, så han kan udstille »de kunstnere, jeg elsker, og som har inspireret mig«. Billedet er taget i 2012 foran et af kunstnerens egne værker. Arkivfoto Matt Dunham/Ritzau Scanpix
galleriejer. I oktober åbnede kunstneren Damien Hirst sit eget Newport Street Gallery, så han kan udstille »de kunstnere, jeg elsker, og som har inspireret mig«. Billedet er taget i 2012 foran et af kunstnerens egne værker. Arkivfoto Matt Dunham/Ritzau Scanpix

1. Gys fra det virkelige liv

The Black Museum, Det sorte museum, har ikke fået sit navn for ingenting. Det er Scotland Yards meget private samling af effekter fra nogen af verdens mest notoriske forbrydelser. Indtil videre har samlingen været lukket land, kun mulig at se for politifolk eller særligt inviterede gæster. Men nu har Museum of London overtalt politistyrken til at åbne de bloddryppende sagsmapper og dele deres indhold med den almene offentlighed. Gys over kufferten med giftsprøjte, se nærmere på den udbrændte computer fra terrorangrebet mod lufthavnen i Glasgow eller se dybt i øjnene på gasmasken, der i sin tid tilhørte syrebadsmorderen. Virkeligheden overgår nogle gange fantasien, selv i et land, der er berømt for sine krimier.

Udstillingen The Black Museum kan ses på Museum of London frem til 10. april. Det er også værd at se resten af museets udstilling, der dækker Londons historie med udsnit fra blandt andet romertiden og middelalderen. Udstillingen er særdeles besøgt, så book billetter hjemmefra.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her