Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Man ved, det bliver en ægte italiensk weekend fyldt med besøg der, hvor de lokale kommer, når man besøger sin veninde, der har bosat sig i Milano. Her er de bedste tips, når det ikke er det oplagte og turiststederne, du vil besøge.

Vil du have en ægte chokoladecroissant i Milano, skal du vælge den her café

Men først vin på landet

Italien og vin er et fantastisk match for mig. Så glæden var stor, da jeg efter landing i lufthavnen Milano Malpensa satte mig i lyntoget og på 37 minutter nåede til togstationen Cadorna i centrum af Milano, hvor jeg blev hentet i bil af min veninde, og så gik turen ellers til vinområdet Franciacorta en time derfra.

Franciacorta er kendt for at producere meget lækre mousserende vine. Mange sammenligner Franciacorta med Champagne. Vinene bliver også fremstillet efter den traditionelle champagnemetode, men druerne får mere sol, og vinene er typisk lidt mindre syrlige, fordi de indeholder lidt mere sukker og frugt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her