Lufthavnstjek: Den sydlige port til London

TRAVLHED. Gatwick-lufthavnen syd for London benyttes fra Danmark af Norwegian og easyJet.
TRAVLHED. Gatwick-lufthavnen syd for London benyttes fra Danmark af Norwegian og easyJet.
Lyt til artiklen

Flyrejsende til London kan ikke frit vælge mellem den engelske hovedstads fem lufthavne. Flyver man med Norwegian eller easyJet, kommer man til Gatwick-lufthavnen, hvor transporten ind til London kan tage lige så lang tid som flyveturen fra Danmark. På ruterne til London benytter easyJet sig også af Lutonlufthavnen nord for London.

Beliggenhed: Der er ca. 50 km til Londons centrum, og den mest direkte vej derind er med toget Gatwick Express. Det tager 30 minutter og koster 18 pund (ca. 170 kroner) for en enkeltbillet, 31 pund (ca. 290 kroner) for en retur. Billigst, men også mest besværlig, er transport med bus, hvor turen tager 1 time og 45 minutter, forudsat at der ikke er forsinkelser i trafikken. Med Easybus, som kan bruges af alle flypassagerer, er det muligt at finde afgange til 1,95 pund (ca. 9 kroner), hvis man bestiller ca. en måned i forvejen. Med National Express koster en enkeltbillet til Victoria Station i London typisk 8 pund (ca. 75 kroner)

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her