Der var for lidt øl på drengerøvsturen

Lyt til artiklen

Der var ikke øl nok. Sådan lyder et af klagepunkterne efter det, deltagerne selv kalder en ’drengerøvstur’ til fodbold-VM i Sydafrika sidste sommer. De fandt dog også, at der var en lang række andre mangler ved turen, og det har de til en vis grad fået medhold i fra Pakkerejse-Ankenævnet. Turen skulle foregå med overnatning i telt på campingpladser, og allerede her opstod et af de første problemer. Bureauet havde nemlig på forhånd oplyst, at man skulle regne med nattemperaturer på 5-10 grader, men det var faktisk ned til 5 minusgrader. Og derfor var de udleverede soveposer ikke varme nok.

LÆS OGSÅ For lille hotelværelse giver erstatning

Desuden var der en del koks med transporten undervejs, som tog længere tid end oplyst. Ved den første kamp, Danmark-Holland, måtte nogle af rejsedeltagere løbe de sidste par kilometer frem til stadion, og alligevel missede de kampstarten.

På et andet afsnit af turen var en strækning beregnet til 6 timer, men den tog alligevel 16 timer. Rejsebureauet forsvarer sig med, at der var totalt trafikkaos ved det stadion, hvor Danmark og Holland spillede. Det kom åbenbart bag på VM-arrangørerne, at 92.000 tilskuere kan skabe en vis trængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her