Nye hoteller og direkte flyrute skal bringe flere turister til Iran

KOPIVARE. De seneste års blokade har betydet, at vestlige firmaer ikke kunne operere i Iran. Iranerne havde deres egen burgerkæde, Mash Donald's.
KOPIVARE. De seneste års blokade har betydet, at vestlige firmaer ikke kunne operere i Iran. Iranerne havde deres egen burgerkæde, Mash Donald's.
Lyt til artiklen

To franske hotelkæder gør nu klar til åbning i Iran, og det sker som følge af den igangværende normalisering af forholdet mellem Iran og stormagter som bl.a. USA. Det er holtekæderne Ibis og Novotel, der åbner i Teherans lufthavn i oktober. Det skriver The Guardian.

Til marts næste år kommer der også en ny direkte flyrute mellem Københavns Lufthavn og Teheran. Det er det iranske flyselskab Mahan Air, der vil flyve på ruten. Det er 3 år siden, at der sidst var direkte fly mellem Danmark og Iran.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her