Allan Johansen beviste, at han har god fart i cykling i øjeblikket, da han i dag vandt cykelløbet GP Herning, som også kaldes 'En forårsdag på heden'. Team CSC-rytteren stak fra en større udbrydergruppe, da der manglede 25 kilometer af løbet. Alene i mål Han fik selskab af hollænderen Rik Reinerink, men Allan Johansen gik solo med fem kilometer igen og kørte alene over målstregen. Dagens negative oplevelse for det danske cykelmandskab, der tidligere har haft hovedsæde i Herning, var, at holdets talentfulde rytter Martin Pedersen styrtede allerede efter 50 kilometer, og det frygtes, at han har brækket kravebenet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak