Bayern München vandt 'the double' i tysk fodbold, da det nykårede mesterhold i aftes slog Schalke 04, med Ebbe Sand og Christian Poulsen i startopstillingen, med 2-1 i pokalfinalen i Berlin. I øvrigt den første pokalfinale mellem nummer 1 og 2 fra den netop afsluttede Bundesliga. Sejrsmål var offside Roy Makaay bragte bayerne foran 1-0, brasilianeren Lincoln udlignede på straffespark kort efter i første halvleg, og den indskiftede Hasan Salihadmidzic sørgede for sejrsmålet, fra en offside-position viste tv-billeder. Uskøn kamp De to danskere gjorde ikke større væsen af sig i en noget uskøn, hård kamp med masser af frispark, advarsler og flere grimme dommer- og linjevogterfejl. Træneren Felix Magath har således fået en fantastisk start hos de tyske rekordmestre. Han afløste Ottmar Hitzfeld, der stoppede et år før hans kontrakt udløb. For Magath var de to titler med Bayern hans første som træner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce