Badmintonspilleren Thomas Laybourn er gået fra den ene succes til den anden her i foråret. Nu har de gode resultater båret frugt, da han blev udtaget til holdet, som skal repræsentere de danske farver ved VM for hold, den såkaldte Sudirman Cup, som spilles i Kina fra den 10.-15. maj. Sammen med mixeddoublemakkeren Kamilla Rytter Juhl blev Thomas Laybourn overraskende dansk mester. En triumf, som blev fulgt op af en fornem finaleplads i All England. Den danske trup er uden overraskelser. I herresingle er det Peter Gade og Kenneth Jonassen, som er udtaget, mens Tine Rasmussen og talentet Camilla Sørensen er med i damesingle. Danmark møder i den indledende gruppe Sydkorea, England og Thailand.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce