Thomas Sørensen ligger stadig underdrejet på Hotel Marina, hvor han bliver behandlet for den rygskade, der sprang op under tirsdagens træning. Men landstræner Morten Olsen har tænkt sig at vente til sidste øjeblik, før han beslutter sig for, om enten Peter Skov-Jensen eller Jesper Christiansen skal starte inde mod Albanien lørdag aften. Sørensen vurderer selv »Hvis vi bare kan træne lidt med ham i løbet af lørdagen, så er det fint. Det har ikke den store betydning for en målmand«, siger Morten Olsen. »Heldigvis kan man sige, at Thomas kender sin egen krop og har prøvet det her før«, siger Morten Olsen, som dermed lader det være op til Aston Villa-målmanden at afgøre, om han vil være i stand til at spille kampen eller ej.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce