Tirsdag stillede Slagelse-træner Anja Andersen med sit talenthold mod Viborg i pokalturneringen, et valg der betød et klart nederlag til Slagelse, men når der lørdag er revanchekamp i turneringen, så må Anja Andersen lade sine bedste spillere klare ærterne selv. Danmarks bedste spiller gennem tiderne, og vel også mest kontroversielle træner, har nemlig fået en spilledagskarantæne og en bøde på 1.200 kroner for et kindklap til dommer Henrik Johnsen i lørdagens kamp mod SK Århus. Det skriver Sjællands Tidende. Dansk Håndbold Forbund fortolker episoden som »usportslig opførsel over for dommer« og »usportslig kommentar til dommer«. Karantænen kunne ikke afsones i kampen mod Viborg HK tirsdag aften. Det var nemlig en pokalkamp, og karantæner fra turneringskampe skal afsones i den rigtige turnering.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce