Med et mål af David Beckham - selvfølgelig scoret på frispark - sikrede den spanske storklub Real Madrid sig tirsdag aften 1-0-sejren over Osasuna og dermed et pusterum efter en turbulent uge. I sidste uge led stjernerne fra Madrid et 0-3 nederlag til Bayer Leverkusen i Champions League efter en yderst uengageret indsats, lørdag tabte klubben til Espanyol med 1-0 og mandag trak José Antonio Camacho sig fra trænerposten. Den kongelig klub på førstepladsen Sejren hjemme på Estadio Santiago Bernabeu over Osasuna bringer Real Madrid op på førstepladsen i den spanske 1. division med ni point for fire kampe, mens Espanyol, Atletico Madrid og Barcelona følger efter med syv point for tre kampe. Det er tredje gang på fire kampe i denne sæson at Real Madrid vinder med 1-0. David Beckham har scoret to af de tre mål, begge gange på frispark.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce