De danske OL-sejlere har fået smag for mentaltræning, og derfor har man hyret teambuilder Bjarne Overgaard, som har 30 års erfaring i militæret og de senere år har stået for ledertræning på Forsvarsakademiet. Bjarne Overgaard skal ikke med til OL i Athen, men det er hans opgave at give det store danske sejlerlandshold en holdfølelse, der skal give et stærkt afsæt før kampen om medaljer. Og der mentaltrænes på livet løs lige nu i Athen i OL-sejlernes træningslejr. Egoister samlet »Det handler om, at 14 sejlere skal have skabt en fællesskabsfølelse, fordi det egentlig er egoister, der er samlet. De skal lære at bruge hinanden efter dagens sejladser. Min målsætning handler ikke om medaljer, men det er en succes, hvis sejlerne mener, min indsats har betydet noget, når det hele er overstået«, siger Bjarne Overgaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce