Den danske topdommer Kim Milton Nielsen skal lede årets vigtigste opgør i europæisk fodbold. Kampen alle frygter. Således handler det om langt mere end bare fodbold, når England og Tyrkiet mødes i den afgørende kamp om en EM-billet fra kvalifikationens gruppe 7. Opgøret spilles den 11. oktober på Fenerbache Stadion i Istanbul, og alle parter omkring opgøret frygter uro, vold og i værste fald lignende episoder som i 2000, hvor to tilhængere af den engelske klub Leeds blev dræbt af knivstik i Istanbul før en UEFA Cup-kamp mod tyrkiske Galatasaray. Forbereder sig som normalt »Der er tale om et såkaldt "dødsfjende-opgør", som da Argentina og England mødtes ved VM i 1998, men det får mig ikke til at frygte for min sikkerhed. »Jeg vil heller ikke forberede mig anderledes til denne kamp end til alle andre, for så vil det gå galt. Jeg er netop kommet så langt ved at dømme på min egen måde«, sagde Kim Milton Nielsen lørdag til Ritzau. Danskeren var så sent som tirsdag aften i Tyrkiet for at dømme Champions League-kampen mellem Besiktas og italienske Lazio. Miltons 130. internationale opgave. På sidelinjerne får han hjælp fra sine landsmænd Jens Larsen og Jørgen Jepsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce