Den tidligere fodboldlandsholdsspiller Brian Steen Nielsen modtager sin bødedom på 10 dagbøder a 500 kr. for at have nikket en klubkammerat en skalle under træning på AGF´s træningsbaner i Århus. Ved ankefristens udløb i dag stod det klart, at anklagemyndigheden ikke vil kræve en skærpet straf, selv om man i byretten krævede fængselsstraf. Samtidig oplyste Brian Steen Nielsen via sin advokat i Odense, at han heller ikke vil lade sagen prøve ved landsretten. Nikkede klubkammerat en skalle For to uger siden blev Brian Steen Nielsen dømt for - i forbindelse med intensiv intervaltræning den 22. juli - at have nikket klubkammeraten Nikolaj Hust en skalle, hvorved sidstnævnte fik beskadiget flere tænder. Det er første gang, en fodboldspiller er blevet dømt for vold mod en medspiller. Tidligere er fodboldspillere blevet straffet for bl.a. overgreb på dommere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce