Jan Magnussen og hans britiske holdkammerat David Brabham havde fødderne rigtigt placeret på speeder og bremse i Torontos Grand Prix i den amerikanske Le Mans-serie. Desværre for dem blev en straf årsagen til, at en førsteplads blev til en tredjeplads. Det danske bil-es havde bragt sin Ferrari på førstepladsen, da han var uheldig at få en såkaldt "stop and go" straf. Magnussen: Uretfærdig straf »Det var utroligt skuffende. Vi kontrollerede løbet og havde en vinderbil. Jeg var midt i en overhaling, da der pludselig kom gulflags-zone over hele banen. Det kostede os en straf. Dybt uretfærdigt, for jeg kunne intet gøre, og den kostede os sejren«, sagde Jan Magnussen efter løbet, der blev afviklet sent søndag dansk tid. Næste løb i den amerikanske Le mens-serie køres næste søndag på Road America-banen i Lake Elkhart, Wisconsin.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce