Det danske kvindelandsholds anfører Lene Terp stopper karrieren, oplyser Dansk Boldspil-Union i dag. Efter 105 landskampe, 17 U/20-landskampe og et hav af kampe for klubber i ind- og udland lægger den 30-årige forsvarer støvlerne på hylden og tiltræder den 1. august en stilling som idrætslærer. Den 14. marts i år blev hun den første danske kvinde, der passerede 100 landskampe. På klubplan nåede Lene Terp at spille i Hellevad, Bolderslev B1950, Kolding BK, Vejle BK, Lynn University, OB og Fulham. Hun udelukker ikke, at hun på et senere tidspunkt vil tage en træneruddannelse og vende tilbage til fodboldens verden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce