Med sit livs runde sikrede den amerikanske golfspiller Davis Love sig søndag aften sejren i den prestigefyldte Players Championship. Trods vanskelige betingelser med hård blæst på Sawgrass brugte Love kun 64 slag på de 18 huller, hvilket svarer til hele otte slag under banens par. Det betød, at den 38-årige Davis Love vandt turneringen med en margen på seks slag ned til forfølgerne landsmanden Jay Haas og ireren Padraig Harrington. Sejren, der var Davis Loves anden i turneringen, som han også vandt i 1992, betød, at han kunne stikke en check på lidt over otte millioner kroner i bag'en. Forhåndsfavoritten Tiger Woods måtte efter en dag med både op- og nedture tage til takke med en delt 11. plads. Verdensranglistens nummer et præsterede således både en sjælden dobbeltbogey på fjerde hul og en eagle på andet hul.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce