Den danske cykelrytter Frank Høj (Coast) satsede og sigtede højt på den 6,5 kilometer lange prolog til etapeløbet Giro d'Italia lørdag eftermiddag. I de snævre gader i Groningen, kørte den 29-årige dansker så stærkt, at han blev nummer fem, bare ni sekunder efter dagens hurtigste, spanske Juan Carlos Dominguez (Phonak). I 'super-kanonform' Frank Høj mente selv, at det var en fordel for ham, at ruten var svær og teknisk. Han har været bedre kørende end nogensinde i foråret og kalder det selv en super-kanonform. Danskeren kan ikke stille meget op i bjergene, men den første relativt flade uge byder på muligheder for succes: Høj har lyserøde drømme »Livet er fuldt af muligheder, og jeg er edderma'me åben for den lyserøde førertrøje«, siger Frank Høj. For CSC Tiscali bød prologen på lidt af hvert. Kaptajn Hamilton styrede Tyler Hamilton styrtede, da han ikke kom ordentligt rundt i et af rutens mange sving, og amerikaneren mistede mindst 20 sekunder i sin debut som kaptajn for danske CSC Tiscali. Han kørte i mål med skævt styr og blodet løbende fra knæ og albue. Til gengæld blev holdets spanske rytter Carlos Sastre nummer 11, fem sekunder efter Frank Høj.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce