Britisk politi siger fredag, at 45 betjente kom til skade under optøjer efter en oprykningskamp til Premier League i fodbold mellem Millwall og Birmingham. Flere end 1.000 Millwall-fans gik amok i frustration og skuffelse, efter at udeholdet Birmingham i kampens sidste minut torsdag aften scorede det afgørende mål og sendte Millwall ud i mørket. Tilkaldte forstærkninger De voldelige fans smed brosten og mursten og andet kasteskyts efter ordensmagten, som også blev beskudt med fyrværkeri. Politiet forsøgte flere gange at få optøjerne under kontrol bl.a. ved hjælp af beredent politi, men først da forstærkninger blev tilkaldt, lykkedes det politiet at få situationen under kontrol. 24 af 36 beredne betjente kom til skade I alt var 200 betjente i aktion. 24 af 36 betjente til hest kom til skade under tumulterne. Imens ventede Birmingham-tilhængerne på stadion. Her måtte de fejre sejren i over en time, før området var sikkert nok til, at de kunne begive sig til de ventende fanbusser. 'Vi vil finde de ansvarlige' »Vi har filmet det (optøjerne), og vi vil finde frem til anstifterne«, siger en talsmand for politiet. Millwall er kendt for at have en særdeles aggressiv fanskare. Også onsdag aften var der sammenstød mellem politi og fans efter en fodboldkamp, da Cardiff tabte sin oprykningskamp til 2. division til Stoke City.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak