Kvartfinalen i EHF Cuppen i håndbold blev endestation for GOG's herrer. Spanske BM Galdar slog fortjent fynboerne i Gudmehallerne med 34-27. Dermed går spanierne videre i turneringen med en samlet sejr på 64-53. GOG havde inden kampen ellers gode muligheder for at spille sig i semifinalen. BM Galdar havde kun en firemålsføring med fra det første opgør i Spanien. Men en katastrofal start på anden halvleg i lørdagens returopgør slukkede lyset for værterne. En spinkel pauseføring på 16-15 blev på seks minutter forvandlet til 17-21 til gæsterne. Selv om spillet aldrig rigtigt kom til at fungere for GOG, fightede holdet hårdt for at hente BM Galdars føring. Det viste sig hurtigt at være en umulig opgave. Hjemmeholdet var ellers bedst i den tætte første halvleg. Desværre for GOG manglede skarpheden i afslutningerne. For GOG scorede Simon Rieck seks mål, mens Klavs Bruun Jørgensen nettede seks gange.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce