En af de seneste årtiers mest populære danske fodboldspillere, Preben Elkjær, kan blive manden, der med en check på tre-fire mio. kr. redder 1. divisionsklubben B93 fra konkurs. Dermed undgår den traditionsrige klub på Østerbro at følge Lyngby Boldklub ned i Danmarksserien, fordi klubkassen er gabende tom, skriver Berlingske Tidende tirsdag. Torsdag den 31. januar er skæringsdatoen for, hvornår B93 skal møde op hos Told og Skat og betale en regning på 800.000 kr. Pengene skulle allerede have været betalt midt i januar, men da havde B93 ikke de fornødne midler. Preben Elkjær er ifølge avisen interesseret i at købe B93 for at få fat i de mange talenter, som Østerbroklubben udvikler.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen