Bo Hamburger er færdig på det danske landshold. Det bestemte Danmarks Cykle Unions (DCU) forretningsudvalg på et møde i aften. Unionen mener, at en VM-udtagelse af den dopingfrikendte Bo Hamburger går rigtigt dårligt i spænd med dansk cyklings anti-doping politik, og henviser til, at manden, som tidligere har været kåret til årets cykelrytter i Danmark og er tidligere dansk mester, ikke er frikendt for misbrug af dopingstoffet EPO. »Bo Hamburger har tidligere underskrevet DCUs antidoping-kontrakt, og dommen i DIF's dopingnævn frikender Bo Hamburger af juridiske grunde, men frikender ikke Bo Hamburger for EPO-misbrug«, hedder det i erklæringen. Bo Hamburger kommer således heller ikke med til VM på landevej i Portugal til oktober.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce