3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Kurdistan gør sig klar til uofficelt fodbold-VM

Fodbold-VM. Både fodboldforbundet i Grønland og Tibet er medlem af den organisation, der afholder et alternativt VM. Her ses de to landshold under en kamp i Vanløse Idrætspark i 2001.
Fodbold-VM. Både fodboldforbundet i Grønland og Tibet er medlem af den organisation, der afholder et alternativt VM. Her ses de to landshold under en kamp i Vanløse Idrætspark i 2001.
Lyt til artiklen

En uge før Sydafrika og Mexico løber på banen til åbningskampen ved verdensmesterskabet i fodbold, bliver et andet mesterskab afholdt på øen Gozo.

Her konkurrerer nationer, minoriteter, territorier og befolkningsgrupper, der ikke er er godkendt som nationer af det internationale fodboldforbund, Fifa, om Nelson Mandela-trofæet.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her