Winston Sisa er Taroks efterfølger

Favorit. Winston Sisa er en af de største travheste siden Tarok.
Favorit. Winston Sisa er en af de største travheste siden Tarok.
Lyt til artiklen

Kvart i fem. Om morgenen. Jan går ud og giver traverne foder for første gang. Schæferen Daffi følger med, mens Charlotte laver morgenkaffe. Sådan gør de hver morgen, og så spiser hestene havren, mens de selv nyder kaffen. Klokken halv seks kommer staldfolkene Michael og Niclas, og så står den ellers på træning af staldens 33 heste.

Vi er i Spøttrup nær Skive, og det er her, dagens megafavorit til derbyet, den fireårige hingst Winston Sisa, holder til. Jan på 33 og Charlotte på 38 år er henholdsvis travtræner Dahlgaard og sambo Poulsen, de har kendt hinanden siden tiden som staldmænd m/k hos Gordon Dahl, og de tog for fire år siden det kæmpemæssige spring at købe en ny landejendom med efterfølgende bygninger af stalde og indrettelse af træningsbaner. Den sidste stald blev bygget i november.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her