70 minutter holdt et tappert kæmpende OB-hold stand mod spanske Celta Vigo på Estadio Bailados i UEFA Cup-kampen her til aften. Men så sendte Catanha et fladt indlæg fra Jesuli i nettet bag en sagesløs Karim Zaza, og luften gik for alvor ud af fynboerne. For fem minutter senere viste sydafrikaneren Benni McCarthy sin evne til at drille danskere, han scorede også for landsholdet i 1-1 kampen mod Sydafrika ved VM i 1998, da han headede bolden i mål til 2-0. Fem minutter ud af 90 var forskellen på succes og fiasko, og fynske drømme og en om en gentagelse af "Miraklet i Madrid" fra 1994 druknede i den massive spanske aftenregn, da nederlaget på 0-2 var en kendsgerning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce