For første gang i meget lang tid er der ud over træner Hans Backe ikke et eneste svensk islæt i truppen, når FC København i aften skal forsøge at komme tilbage på sejrskurs på udebane mod Viborg. Flere skader Tomas Antonelius tog i går den endelige beslutning om at indstille karrieren som følge af en længerevarende knæskade, reservemålmand Magnus Kihlstedt er skadet, og Jörgen Pettersson blev heller ikke udtaget til truppen denne gang. »Jörgen Pettersson har ligget syg de seneste dage, så på den måde var han ikke aktuel. Hvad angår Magnus, så frygter vi desværre, at det kan være en meniskskade. Det skal undersøges nærmere, men det tyder ikke godt«, fortæller træner Hans Backe. Til kampen i Viborg må han desuden undvære forsvarsspilleren Bo Svensson, men det er ikke på grund af den karantænesag, som Dansk Boldspil-Unions disciplinærudvalg selv valgte at tage op efter FC Kø- benhavns nederlag til FC Midtjylland i Parken lørdag eftermiddag. Lod spillet fortsætte Her viste tv-billederne tydeligt, hvordan Bo Svensson fratog Bo Hansen en oplagt scoringsmulighed ved at sparke ham ned bagfra, men dommer Knud Erik Fisker lod spillet fortsætte. Netop den situation, hvor kampens dommer ser situationen, men skønner, at der ikke bliver begået noget ulovligt, ligger imidlertid ikke inden for de retningslinjer, hvor disciplinærudvalget kan skride ind. Til gengæld har Bo Svensson i mellemtiden fået en mindre skade i lysken, og dermed sker retfærdigheden så at sige fyldest alligevel.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak