Den tidligere danske OL-deltager Dorte O. Jensen og hendes besætning holdt medaljekursen og sluttede i dag på bronzepladsen i Yngling-klassen ved VM i sejlsport for de olympiske bådklasser, der afvikles i Cadiz i Spanien. I den sidste og afsluttende 11. sejlads sluttede danskeren på andenpladsen efter amerikaneren Elisabeth Alison. Samlet VM-vinder blev ligeledes en amerikaner - nemlig Hannah Swett med 54 point. Dorte O. Jensen, Helle Jespersen og Rachel Kiel sluttede med 67 point. Den anden danske besætning med Trine Palludan i front sluttede sidste sejlads med en tredjeplads. I den samlede stilling rakte det til en slutplacering som nummer 15 for Palludan, Christina Otzen og Ida Hartvig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce