Evigt uheldige Peter Rasmussen syntes på vej mod en sikker kvartfinale i Denmark Open i badminton, da uheldet atter ramte den så ofte skadede dansker. Han måtte humpe fra banen ved føring 8-2 i andet sæt efter at have vundet første over malaysieren Hashim Roslin. Allerede ved 10-7 i første sæt mærkede Peter Rasmussen et jag i højre fod, men spillede succesfuldt videre, indtil han mærkede et decideret smæld. Fod i bedring »Jeg troede faktisk, at foden var gået af led. Men det kan være at den allerede er faldet på plads igen, for lige nu er smerterne er faktisk aftagende«, sagde Peter Rasmussen og ærgrede sig grundigt, mens en læge i hallen undersøgte den skadede fod og Team Danmarks fysioterapeut blev konsulteret telefonisk. »Ja, det er så ærgerligt for ham. Det er efterhånden sket mange gange lige der, hvor han er på vej helt tilbage på topniveau«, sagde landstræner Steen Schleicher Pedersen og vurderede i første omgang, at det var den samme skade, der holdt Peter Rasmussen ude af Malaysia Open for nylig. Peter Rasmussen blev verdensmester i 1997 og europamester i 2002. Ind imellem var han sat ud af spillet i cirka to år med en skade i venstre fod.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø