Landstræner Morten Olsen er mere end tilfreds med den danske optakt forud for EM i Portugal. »Vi har haft fremragende forberedelser«, siger Morten Olsen, selv om han erkender, at de sidste to modstandere, Skotland og Estland, ikke just har været skræmmende. Store nationer mod svage hold »Men se på Holland, Frankrig og Portugal. De har lige mødt hold som Færøerne, Andorra og Luxembourg, så de vælger altså samme model som os«, siger Morten Olsen. »Desuden er der altid ting, du kan tage med fra kampe. Også de kampe, hvor modstanderen ikke har det store at byde på. Vi kommer, selv om det lyder underligt, måske til at få endnu bedre angrebsmuligheder under EM, end vi fik mod Estland, så jeg er tilfreds«, siger Morten Olsen. Danmark møder Kroatien i Parken på lørdag i den sidste venskabskamp før EM-slutrunden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce