Jon Dahl Tomasson, der døjer med en lårskade, deltog for fuld kraft i træningen til formiddag, og det samme gjorde Per Krøldrup, der er ved at komme sig efter en brokoperation, samt Thomas Gravesen, der intet mærker til sit trælår. Derimod måtte Claus Jensen springe dagens træning over. »Claus Jensen træner alternativt i dag på Hotel Marina og på Skodsborg Sundhedscenter. Det er planen, at han skal træne med torsdag. Men vi kan jo ikke garantere noget, og det gælder både for Claus Jensen og de andre småskadede spillere, for der er altid usikkerhed forbundet med skader. Vi gør alt, hvad vi kan, men vi er selvfølgelig under et tidsmæssigt pres«, siger landsholdets læge Mogens Kreutzfeldt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce