Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Bolt fanget i en sidste duel med Justin Gatlin

I mixed zone efter de indledende 100 meter-heat jokede Gatlin og Bolt, men janaicaneren svarede også lige på spørgsmål imens.
I mixed zone efter de indledende 100 meter-heat jokede Gatlin og Bolt, men janaicaneren svarede også lige på spørgsmål imens.

VM-atletik: Indledende heat på 100 meter fredag aften ved VM i London var første opgave for sprintfænomenet Usain Bolt. Uden at besvære sig for meget vandt jamaicaneren i 10,07 sek. efter en sløj start. Publikum hyldede ham, mens den ene ende af stadion buhede af USA’s Justin Gatlin, der vandt sit heat i 10,05. Hurtigst fredag aften var Bolts landsmand Julian Forte, der fik noteret 9,99 sek., mens USA’s unge komet Chris Coleman i overlegen stil løb i 10,01.

Fodbold: EM-semifinalen mellem Danmark og Østrig blev årets mest sete fodboldkamp på dansk tv. Næsten 1,5 millioner seere kigge med på straffesparkskonkurrencen, der sendte de danske kvinder i finalen, viser taler fra Kantar Gallup, som TV2 har offentliggjort. »Med seertallet på 1.009.000 i snit er EM-semifinalen den mest sete fodboldkamp på dansk tv i år - og faktisk den mest sete siden et par af kampene ved EURO 2016«, skriver TV2.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her