Harry Kane vil gerne sparke pille i NFL, og Thorbjørn Olesen og Lucas Bjerregaard vinder den første hulspilsmatch i USA.

Viktor Axelsen vinder og er favoritten i Indien

Efter afbud fra den topseedede kineser Shi Yuqi er Viktor Axelsen den højest rangerede i India Open.
   Foto: Sajjad Hussain/Ritzau Scanpix
Efter afbud fra den topseedede kineser Shi Yuqi er Viktor Axelsen den højest rangerede i India Open. Foto: Sajjad Hussain/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Badminton. Danmark er stadig med i tre rækker Super 500-turneringen India Open i New Delhi. Viktor Axelsen var 32 minutter om for sjette gang i træk at besejre Suppanyu Avihingsanon fra Thailand med 21-11, 21-9, og Axelsen skal i kvartfinalen møde inderen H.S. Prannoy, der besejrede Jan Ø. Jørgensen 21-19, 20-22, 21-17. Axelsen er seedet 2 i turneringen, men den højest rangerede efter kineseren Shi Yuqi, som han besejrede i All England-semifinalen, har trukket sig. Som 8.-seedet levede Mia Blichfeldt op til sin rangering ved at på 25 minutter besejre inderen Riya Mookerjee 21-8, 17-21, 21-13, og hun møder i kvartfinalen enten den 2.-seedede inder, Sindhu Pursala, eller kineseren Deng Joy Xuan. I herredouble er Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen topseedet, og de vandt 21-14, 21-7 over Goh Sze Fei/Nur Izzuddin fra Malaysia.

Håndbold. Efter 24 sejre på stribe stoppede stimen for Flensburg-Handewitt i den tyske Bundesliga, da Magdeburg på hjemmebane vandt 24-23 efter 13-11-føring ved pausen. Michael Damgaard scorede 7 gange for hjemmeholdet, og fløjen Lasse Svan det samme antal for Flensburg. Nordtyskerne har trods nederlaget et forspring i toppen af rækken på to point til THW Kiel, der har spillet en kamp mere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her