Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Hollandsk supertalent til Juventus, Chris Froome vinder Vueltaen 2011, og Nigeria tog bronze i det afrikanske fodboldmesterskab.

Cornelius rykker en plads tilbage i italiensk fodbold

I seneste Serie A-sæson sluttede Atalanta som nr. 3 og skal spille Champions League, mens Parma som oprykker blev nr. 14.
   Foto: Regis Duvignau/Ritzau Scanpix
I seneste Serie A-sæson sluttede Atalanta som nr. 3 og skal spille Champions League, mens Parma som oprykker blev nr. 14. Foto: Regis Duvignau/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Fodbold. Andreas Cornelius skifter klub i Italien. Den danske landsholdsangriber skifter fra Atalanta til Parma, hvor Cornelius har skrevet under på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Det skriver Parma på sin hjemmeside. Cornelius skiftede i sommeren 2017 fra FC København til Atalanta, hvor det i den første sæson blev til 31 optrædener og seks mål for klubben fra Bergamo.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Send os en hilsen

Er du en af dem, der forbinder sommerferien med sydeuropæisk sol og varme?

Eller har de stigende temperaturer og klimaforandringerne ændret dine ferievaner?

Send os et digitalt postkort og fortæl os om din ferie. Hvor er du? Hvor varmt er der? Har du gode tip til at håndtere varmen?

Så samler vi læsernes poskort.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her