Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Eliud Kipchoge fra Kenya forsøger lørdag i Wien at løbe et maraton på under 2 timer. I jagten på at komme under drømmegrænsen bruges stjerneløbere som temposættende harer og specielle sko.

Kipchoge vil skrive historie: Men kan man løbe et maraton på under 2 timer?

Eliud Kipchoge vil under 2 timer.  Foto: Leonhard Foeger/Ritzau Scanpix
Eliud Kipchoge vil under 2 timer. Foto: Leonhard Foeger/Ritzau Scanpix

Kenyanske Eliud Kipchoge vil gøre, hvad ingen tidligere har gjort. Løbe et maraton på under 2 timer – en distance på 42,195 km.

Men er det overhoved muligt? Det er, hvad et team med kemigiganten Ineos i ryggen har sat sig for at finde ud af, når Eliud Kipchoge lørdag i Wien gør forsøget.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her