Landsholdsspillerne stod for at indlogere kvinder på spillerhotellerne, som de derefter listede sig ned til, skriver Nicklas Bendtner. DBU afviser, at det er tilfældet i dag.

Bendtner i ny bog: Kvinder på værelserne i landsholdslejren var længe en tradition

Ifølge Nickals Bendtner ville det være underligt, hvis DBU ikke kendte til fænomenet om spillernes natteture.
   Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Ifølge Nickals Bendtner ville det være underligt, hvis DBU ikke kendte til fænomenet om spillernes natteture. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

I løbet af sin landsholdskarriere har Nicklas Bendtner oplevet og været del af en kultur, hvor landsholdsspillerne midt under en samling arrangerede fester og fik indlogeret kvinder på spillerhotellerne, som de i ly af natten derefter kunne snige sig ned til.

Det skriver han i sin bog ’Begge sider’, der udkommer tirsdag på Politikens Forlag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her