0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
firo Sportphoto/Ritzau Scanpix
Foto: firo Sportphoto/Ritzau Scanpix

David Seaman trøstede Gareth Southgate for 25 år siden.

Philipp Lahm: For 25 år siden måtte han trøstes - i dag har Englands træner gode kort på hånden

Et helt livs minder som fodboldfan knytter sig til kampe mellem England og Tyskland. I dag mødes de endnu engang.

FOR ABONNENTER

Mine tidligste minder som tysk fodboldfan knytter sig til England.

Jeg holdt med det tyske landshold ved semifinalen i 1990 og 1996. Tyskland vandt begge kampe på straffespark – og siden begge mesterskaber.

Det kunne lige så godt have været England, der havde vundet. Jeg var imponeret af Paul Gascoignes grænseløse energi. Han var den mest blændende spiller på det engelske mandskab, men også en tragisk skikkelse. I 1990 græd han, da han fik sit andet gule kort, som ville have udelukket ham fra at spille i finalen.

Ved EM i 1996 var han 20 centimeter fra at score golden goal i den forlængede spilletid. Tyske fans vil for altid huske, hvordan han akkurat missede bolden ved den fjerneste stolpe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce