0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Alexandros Avramidis/Ritzau Scanpix
Foto: Alexandros Avramidis/Ritzau Scanpix

FC Midtjylland sendt ud af Conference League efter langvarigt drama, der sluttede med straffespark

De seneste nyheder fra sportens verden.

Fodbold. FC Midtjylland er ude af den europæiske Conference League efter et samlet nederlag til græske Paok Saloniki. Et 2-1-nederlag betød, at holdene skulle igennem både forlænget spilletid og straffespark, fordi det med midtjydernes 1-0-sejr i den første kamp samlet sluttede 2-2. Paok vandt straffesparkskonkurrencen 5-4 og gik derfor videre. Paok kom foran 2-0 i løbet af de første 26 minutter af den ordinære kamp, og ikke meget hang sammen for FC Midtjylland i første halvleg. Det blev meget bedre efter pausen, hvor træner havde skiftet hele tre mand, og efter at have været nærgående i et par tilfælde kom reduceringen 10 minutter før tid, da Daniel Høgh kastede sig frem og headede bolden i nettet. Ingen af holdene vovede det store i den forlængede spilletid, og så skulle kampen afgøres på straffespark. Her blev det dyrt for FC Midtjylland, at Max Meyer brændte det allerførste forsøg, for Paok-spillerne var meget sikkert skydende og omsatte alle fem forsøg i mål. Dermed var det farvel til europæisk fodbold for FC Midtjyllands vedkommende.

Fodbold. Thomas Delaney havde ikke nogen stor dag, da hans klub Sevilla trods et nederlag på 1-0 ude til Dinamo Zagreb gik videre fra Europa Leaues playoff-runde med samlet 3-2. Den danske landsholdsspiller kom på banen fra 2. halvlegs start og indkasserede efter 20 minutter et gult kort. I dommerens tillægstid blev Delaney præsenteret for endnu et gult kort og så dermed rødt.

Basketball. De danske basketherrer har stadig EM-skæbnen i egne hænder. Torsdag vendte Danmark en dårlig start til en sejr på 84-68 over Norge i prækvalifikationen til EM. Dermed holder Danmark liv i drømmen om at kvalificere sig til slutrunden i 2025. Danmarks skæbne afgøres til sommer, hvor holdet 30. juni på hjemmebane møder Kosovo, som danskerne tabte til i november. Derefter skal de danske basketherrer en tur til Norge 3. juli.

Tennis. Novak Djokovic nåede tre kampe i sin første turnering i 2022 og mister om få dage sin status som verdensetter. Torsdag tabte Djokoviv højst overraskende til verdens nummer 123, tjekken Jirí Veselý, 4-6, 6-7 i ATP 500-turneringen i Dubai. Resultatet betyder, at russeren Daniil Medvedev fra mandag overtager førstepladsen på ATP’s verdensrangliste.

Fodbold. Joakim Mæhle har vist sig som en stor gevinst for det danske fodboldlandshold, og torsdag viste han, at han også kan bidrage til dansk klubfodbold, selv om han spiller i en italiensk klub. Mæhle scorede nemlig til 1-0 for Atalanta, som vandt 3-0 ude over Olympiakos i playoff-runden til Europa League og dermed sendte grækerne ud af turneringen med samlet 5-1. Det resultat er godt for dansk klubfodbold, som kæmper for at slutte i top-15 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste. Inden torsdagens kampe indtog Danmark 15.-pladsen, og Grækenland var et af de nærmeste lande i forfølgerfeltet. Deres mulighed for at overhale Danmark er nu kraftigt reduceret. Koefficientranglisten afgør, hvor mange klubber et land får med i de europæiske turneringer, og hvornår de indtræder i turneringerne. Ranglisten baserer sig på internationale resultater de seneste fem sæsoner. 15.-pladsen er vigtig, da den i modsætning til pladserne under giver fem klubber adgang til europæisk fodbold i stedet for fire. (Ritzau)

Motorsport. Dansk Automobilsports Union har fået 27 kørere placeret i de tre Team Danmark-katagorier Verdensklasseatleter, eliteatleter og bruttogruppeatleter. Michael Christensen, Marco Sørensen, Nicki Thiim og Christian Lundgaard er i den øverste kategori, hvor de har adgang til Team Danmarks ekspertydelser og øvrige servicetilbud. Se hele listen her (eksternt link).

Håndbold. I en alder af blot 23 år må Team Tvis Holsebro-fløjen Jeppe Hauskov indstille karrieren efter denne sæson. Det er en tilbagevendende rygskade, der har tvunget talentet til at tage beslutningen om at lægge håndboldskoene på hylden.

Motorsport. Formel 1-feltet er i disse dage samlet i Barcelona for at teste inden sæsonen starter i Bahrain 20. marts. Testen har været ventet med spænding, fordi der til denne sæson bliver introduceret et nyt teknisk reglement, som skal gøre de 20 biler mere jævnbyrdige. I torsdagens test var Ferraris Charles Leclerc hurtigste mand foran Pierre Gasly (Alpha Tauri) og Daniel Ricciardo (McLaren).

Fodbold. Den tyske klub Schalke 04 fjerner sponsorlogoet Gazprom fra klubbens spillertrøjer. Det oplyser klubben på sin hjemmeside. Det sker efter aftale med den tyske afdeling af det russiske energiselskab. Udmeldingen kommer, efter Rusland torsdag har angrebet Ukraine.

Cykling. Magnus Cort (EF) kørte sig torsdag ind i historiebøger i det nystartede etapeløb Gran Camino i Spanien. Den 29-årige dansker tog sejren på åbningsetapen i den første udgave af cykelløbet, der køres i Galicien. Cort vandt den afsluttende spurt, efter at feltet havde passeret nogle stigninger på de sidste kilometer henimod målstregen i Vigo. På opløbsstrækningen var danskeren hurtigere end italieneren Giovanni Lonardi (Eolo) og spanske Alejandro Valverde (Movistar), som kom ind på de næste placeringer. Det nystartede etapeløb strækker sig over fire etaper og slutter på søndag.

Håndbold. Per Johansson er ny landstræner for det hollandske kvindelandshold. Den rutinerede svensker har fået en to-årig kontrakt og står første gang i spidsen for holdet 3. marts i en EM-kvalifikationskamp mod Tyskland. 51-årige Johansson er tidligere landstræner for både Sverige og Montenegro.

Tennis. Kvartfinalen i Doha blev endestation for den unge amerikaner Cori Gauff, der torsdag mødte den 6. seedede græker Maria Sakkari. Sakkari viste stor styrke og stabilitet – selv om hun havde lidt nerver på i opgørets sidste parti – og vandt 6-3, 6-3. I semifinalen skal Maria Sakkari møde polske Iga Swiatek, der besejrede topseedede Aryna Sabalenka fra Hviderusland i to sæt med cifrene 6-2, 6-3. I den anden semifinale mødes Anett Kontaveit og Jelena Ostapenko.

Motorsport. Den firedobbelte formel 1-verdensmester Sebastian Vettel oplyser, at han ikke har tænkt sig at stille til start, hvis der som planlagt skal køres en VM-afdeling i russiske Sotji senere på året. Årsagen er naturligvis det russiske angreb på Ukraine. »Jeg var chokeret over morgenens nyheder. Det er forfærdeligt at se, hvad der sker. Og hvis man ser på kalenderen, er der lagt et grandprix i Rusland 25. september«, siger Sebastian Vettel under et pressemøde i Barcelona. »Min mening er, at jeg ikke skal med til det løb. Jeg synes, det vil være forkert at køre i det land. Jeg har ondt af de mennesker, der nu mister livet, og at de bliver dræbt med vanvittige begrundelser fra gale ledere«. Den 34-årige tysker er leder af kørernes organisation (Grand Prix Drivers’ Association), men oplyser, at situationen endnu ikke er blevet diskuteret i det forum.

Fodbold. Der vil blive afholdt et ekstraordinært møde i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité fredag. Det oplyser Uefa torsdag. Årsagen er den seneste udvikling i konflikten mellem Rusland og Ukraine, lyder det. Tidligt torsdag morgen indledte Rusland et angreb på Ukraine. »Ovenpå udviklingen i situationen mellem Rusland og Ukraine i de seneste 24 timer har Uefa-præsidenten besluttet at indkalde til et ekstraordinært møde i eksekutivkomitéen fredag klokken 10 for at evaluere situationen og tage de nødvendige beslutninger«, lyder det.

Det fremgår ikke, hvad der præcis skal diskuteres, men denne sæsons Champions League-finale skal spilles i Skt. Petersborg 28. maj, og der har i denne uge været spekuleret i, om Uefa på grund af Rusland-Ukraine-konflikten ville flytte den. Tirsdag – altså inden Ruslands angreb på Ukraine – lød det fra Uefa, at man fulgte situationen tæt. Jesper Møller, som er formand for Dansk Boldspil-Union (DBU), er medlem af Uefa’s eksekutivkomité.

Det tyske nyhedsbureau dpa skriver torsdag, at Uefa nu undersøger, hvor man ellers vil kunne afholde Champions League-finalen. Samtidig har flere medlemmer af Europa-Parlamentet ifølge Reuters bedt Uefa om at flytte finalen og samtidig stoppe med i fremtiden at tildele store begivenheder til russiske byer.

Cykling. Jasper Philipsen tog torsdag endnu en sejr i sæsonens første World Tour-cykelløb, UAE Tour. Den belgiske sprinter var hurtigst, da 5. etape blev afviklet. Philipsen, som kører for Alpecin-Fenix, besejrede hollandske Olav Kooij (Jumbo-Visma) og irske Sam Bennett (Bora) i spurten. Mark Cavendish, der vandt 2. etape, fik sammen med sin leadout-man Michael Mørkøv slet ikke placeret sig ordentligt og var langt fra fronten. Tadej Pogacar fører UAE Tour efter sin etapesejr onsdag, men en punktering med omkring syv kilometer igen sendte sloveneren på ekstra arbejde torsdag. Mikkel Bjerg fik kørt Pogacar frem til feltet igen.

Fodbold. Sveriges mandlige landshold skal i slutningen af marts kæmpe om en plads ved VM. I første omgang venter Tjekkiet, og bliver den kamp vundet, skal svenskerne møde enten Rusland eller Polen i en direkte duel om en billet til Qatar. Men ender det med et møde med russerne, skal det ikke – som det ellers er planlagt – være i Rusland. Det siger formand i SvFF, Karl-Erik Nilsson, efter at Rusland torsdag har angrebet Ukraine.

Shamil Zhumatov/Ritzau Scanpix
Foto: Shamil Zhumatov/Ritzau Scanpix

Sverige har adskillige gange tidligere spillet fodboldlandskamp på russisk græs. Her er billede fra en venskabskamp i Moskva i 2020. Men det kommer ikke til at ske i nærmeste fremtid, understreger Sverige efter Ruslands invasion af Ukraine.

»Først og fremmest går tankerne til vores venner og bekendte i Ukraine, som er vågnet op til et inferno denne morgen og hændelser, som man ikke troede, man skulle opleve. I det perspektiv er fodbold underordnet. Men vi har et spørgsmål, der skal håndteres, og med dagens hændelser virker det selvsagt nærmest utænkeligt at skulle spille en kamp i Rusland om nogle uger«, siger Nilsson ifølge nyhedsbureauet TT.

En eventuel kamp mellem Sverige og Rusland kræver som nævnt først, at Rusland slår Polen. Den kamp er sat til at blive spillet i Moskva 24. marts, men polakkerne ønsker ligesom svenskerne ikke at skulle til Rusland. »Spørgsmålet (om at skulle spille i Rusland, red.) er allerede blevet rejst af vores polske kolleger, og vi afventer naturligvis besked fra Fifa (Det Internationale Fodboldforbund) angående det«, siger Karl-Erik Nilsson.

»Frem for alt er det tydeligt, at Fifa efter nattens hændelser så hurtigt som muligt tager hånd om de her spørgsmål og giver os besked om, hvad der er gældende«.

Rodrigo Antunes/Ritzau Scanpix
Foto: Rodrigo Antunes/Ritzau Scanpix

Roman Yaremchuk fra Benfica var ikke sen til at vise sin holdning til konflikten mellem Ukraine og Rusland, da hans hold spillede Champions League-kamp mod Ajax. Her holder han det ukrainske nationalvåben frem foran sig efter at have scoret på Estadio da Luz i Lissabon.

Fodbold. Den ukrainske spiller Roman Yaremchuk demonstrerede sent onsdag sin støtte til Ukraine, da han havde scoret under Champions League-kampen i Lissabon mellem Benfica og Ajax. Efter at være blevet sendt på banen i anden halvleg og efter at have udlignet til slutresultatet 2-2 smed Yaremchuk klubtrøjen, og under den bar han en T-shirt med det ukrainske nationalvåben påtrykt. Det blev for alle på stadion en meget speciel fejring af en scoring, da den internationale nyhedsstrøm var stærkt præget af den russiske invasion i Ukraine.

Fodbold. Der bliver ikke spillet fodbold i Ukraines bedste række lige foreløbig. Torsdag meddeler ligaen på sin hjemmeside, at turneringen er blevet suspenderet. »På grund af indførslen af undtagelsestilstand i Ukraine er det ukrainske mesterskab blevet suspenderet«, lyder det i en kort meddelelse. Den ukrainske liga, Premier League, har været på vinterpause siden midten af december. Den skulle oprindeligt være startet op igen i weekenden, men kampene blev i første omgang udskudt. Nu er hele turneringen altså foreløbigt blevet sat på pause. Tirsdag meddelte Det Europæiske Håndboldforbund (EHF), at alle kampe i EHF-regi i Ukraine de kommende fire uger ville blive flyttet ud af landet.

Tidligt torsdag morgen dansk tid indledte Rusland et angreb på Ukraine.


Pedro Pardo/Ritzau Scanpix
Foto: Pedro Pardo/Ritzau Scanpix

Rafael Nadal har foreløbig vundet samtlige sine 12 kampe i 2022.

Tennis. Fødselsattesten rammer en alder på 36 år til juni, men Rafael Nadal har fået en blændende start på 2022, selv om han er i sin karrieres efterår. Den spanske stjerne vandt natten til torsdag dansk tid i 2. runde i en ATP-turnering i Acapulco i Mexico. Amerikanske Stefan Kozlov blev besejret i overlegen stil med cifrene 6-0, 6-3, og Nadal er nu oppe på 12 sejre i træk. Det er hans bedste sæsonstart nogensinde. Nadal har vundet turneringen i Acapulco tre gange tidligere. Senest i 2020. Nu venter amerikanske Tommy Paul i kvartfinalen. Daniil Medvedev, som Nadal vandt over i finalen i Australian Open, er topseedet i turneringen. Nadal og Medvedev kan mødes i semifinalen.

Håndbold. Norges mandlige landshold skal have ny træner. Torsdag meddeler Det Norske Håndboldforbund, at Christian Berge har sagt sit job efter otte år på posten. Berge havde egentlig kontrakt frem til og med VM i 2025, men den er han altså blevet løst fra, da han ønsker at være klubtræner, lyder det. Berge har på det seneste været sat i forbindelse med den ambitiøse norske klub Kolstad, som opruster kraftigt ved blandt andre at hente stjernespilleren Sander Sagosen tilbage til Norge fra THW Kiel fra 2023. 48-årige Berge har som landstræner ført Norge til VM-sølvmedaljer og en EM-bronze. Ved EM i januar sluttede Norge som nr 5.

Fodbold. Michael Sahl Hansen har i noget tid været direktør for både Spillerforeningen inden for fodbold samt Håndbold Spiller Foreningen, men nu får han fuldt fokus på de danske fodboldspillere. Sahl Hansen stopper nemlig som direktør for Håndbold Spiller Foreningen, oplyser Spillerforeningen. Den tidligere håndboldspiller Torben Vinther bliver ny direktør i Håndbold Spiller Foreningen fra 1. marts, lyder det.

Basketball. De danske basketmænd har kniven for struben, når Norge torsdag aften gæster Arena Næstved i prækvalifikationen til EM i 2025. Det har de, eftersom holdet ligger sidst i gruppen. Danskerne tabte i november til Kosovo i den første af fire gruppekampe. Derfor håber den danske landstræner, Arnel Dedic, på stor opbakning fra lægterne. »Vi skal udnytte, at vi spiller på hjemmebane. Der får vi en masse energi fra fansene, som kan overføres til banen og lægge pres på modstanderen«, siger Arnel Dedic ifølge Ritzau. Danmark er placeret i gruppe C bestående af Kosovo og torsdagens modstander Norge. Nordmændene ligger side om side med Kosovo, som de selv besejrede i deres første kamp.

Fodbold. 2022 har indtil videre ikke ligefrem været Tottenhams år. 6 ud af 11 kampe er endt med nederlag, og især på det seneste har London-klubben haltet, og de manglende resultater får manager Antonio Conte til at tvivle på sine evner. »Når man taber fire ud af de seneste fem, betyder det, at vi i klubben må lave en vurdering og snakke sammen og forstå, hvad den bedste løsning er«, siger italieneren ifølge nyhedsbureauet AFP. »Det her er virkeligheden. Ingen fortjener den her situation. Klubben, mig, spillerne, fansene, men det er virkeligheden. Jeg kom her for at forsøge at forbedre tingene i Tottenham, men måske er jeg ikke så god for tiden. Jeg er for ærlig til bare at lukke øjnene. Det betyder, at der vil ske en vurdering af klubben og af mig«.

Annonce