Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Politiet havde forberedt sig på det værste, inden Dortmunds hårdkogte fans besøgte København. Men de helt voldsomme sammenstød mellem fans udeblev.

Fodbolden trodsede frygten i Parken, hvor politiet havde forberedt sig på det værste

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Østerbrogade lyser vedholdende op i en blå kulør. Fra kælder til tag. Området er plastret til med salatfade, der alle har tændt for tagets genkendelige udrykningslys. Inde i hvert af køretøjerne sidder knap 10 personer med vågne øjne og spejder efter optræk til optøjer. Udenfor løber politibetjente rundt i fuldt udstyr, imens politiradioen ihærdigt prøver at overdøve lyden af sirener.

Der er mindre end tre timer til, at Champions League-kampen i Parken mellem tyske Borussia Dortmund og de danske mestre fra hovedstaden, FCK, bliver fløjtet i gang onsdag aften. Verdens største fodboldturnering for klubhold er i byen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her