Otte sekunders tidstab til Tadej Pogacar er til at leve med, mener Jonas Vingegaard, der stadig er i gult.

Vingegaard: Det var ikke lige, hvad vi havde håbet på

Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix
Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jonas Vingegaard tabte otte sekunder til rivalen Tadej Pogacar, men holdt fast i den gule førertrøje på Tour de Frances 9. etape.

Og det lever danskeren okay med, da han ikke havde gode ben søndag.

»Vi havde regnet med, at det ville blive en udbruds-etape, så at tabe otte sekunder var ikke lige, hvad vi havde håbet på. Men sådan er det«.

»Jeg havde ikke min bedste dag, og så blev jeg straffet. Otte sekunder kan jeg leve med«, siger Vingegaard til TV 2.

Vingegaards forspring til Pogacar er nede på 17 sekunder inden Tourens første hviledag mandag.

Pogacar var ovenud tilfreds efter turen op ad vulkanen Puy de Dôme, hvor canadiske Michael Woods (Israel Premier Tech) triumferede og vandt karrierens første etape i Touren.

»Det var ikke etapesejr, men det var alligevel en lille sejr. Så jeg er superglad for etapen. Det var en supergod dag. Det var ret afslappet indtil sidste stigning«, siger UAE-kaptajnen ifølge TV 2.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her