Philip Billing og indskiftede Mikkel Kaufmann blev lørdagens danske målscorere i England og Tyskland, hvor de danske landsholdsspillere er inde i en skidt periode.

Choknederlag til Manchester United: Philip Billing viste målløse Højlund, hvordan man finder vej til netmaskerne på Old Trafford

Med et kraftfuldt hovedstød gjorde Philip Billing det til 2-0, da Bournemouth vandt 3-0 over Manchester United. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Med et kraftfuldt hovedstød gjorde Philip Billing det til 2-0, da Bournemouth vandt 3-0 over Manchester United. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Artiklen er opdateret kl. 20.32.

Aldrig har der været så mange danske spillere i udenlandske klubber, og i flere lande scorer danskerne flere mål end i mange år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her