Undskyldningen, som den engelske spurtkonge Mark Cavendish i går publicerede i en pressemeddelelse som opfølgning på torsdagens impulsive fuck-hilsen, da han passerede målstregen som etapevinder i Fribourg, har åbenbart ikke været tilstrækkelig for hans amerikanske arbejdsgiver HTC-Columbia. Årets mest vindende rytter i sidste sæson fik ganske vist lov til at kæmpe sig igennem gårsdagens enkeltstart, hvor han sluttede som nr. 139 af de 153 fuldførende med et minus på 4.40 min. til Team Saxo Banks australske sejrherre Richie Porte.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen