Danmarks højst placerede professionelle cykelrytter sætter i de kommende to uger en anselig portion verdensranglistepoint over styr.

Jakob Fuglsang betaler dyrt for manglende forsvar af 2020-bedrifter

Senest Jakob Fuglsang sejrede, var i august sidste år i den italienske klassiker Il Lombardia. Det indbragte ham 500 point til verdensranglisten, som han får mulighed for at forsvare senere i år, men lige nu mister han point i Ruta del Sol og Giro d'Italia.
 Foto: Fabio Ferrari/Ritzau Scanpix
Senest Jakob Fuglsang sejrede, var i august sidste år i den italienske klassiker Il Lombardia. Det indbragte ham 500 point til verdensranglisten, som han får mulighed for at forsvare senere i år, men lige nu mister han point i Ruta del Sol og Giro d'Italia. Foto: Fabio Ferrari/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da det spanske etapeløb Ruta del Sol i dag indledtes med cirka tre måneders forsinkelse på grund af corona-flytning, begyndte Jakob Fuglsangs (Astana-Premier Tech) konto på verdensranglisten samtidig at blive lænset for en anselig portion point.

Danmarks højst placerede professionelle landevejsrytter gennem de seneste sæsoner har nemlig ikke det fem dage lange arrangement i Andalusien på sit program og er dermed ude af stand til at forsvare de 280 point, han scorede sidste år, da han fremstod som løbets dominerende skikkelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her