Vejles nyoprykkede Superliga-hold fortsætter oprustningen, der skal sikre jyderne overlevelse i den bedste række. Mandag kunne Vejle offentliggøre, at Urmas Rooba kommer til fra FC København. Den estiske venstreback har ikke haft den store succes i hovedstaden, siden FCK hentede ham i FC Midtjylland, hvilket blandt andet hang sammen med skader. »Jeg har valgt at skifte til Vejle Boldklub, fordi jeg følte, at jeg har brug for en ny start efter en uheldig periode med skader. Og jeg synes, at perspektiverne, som Vejle Boldklub lagde frem foran mig, lød utrolig spændende«, siger Urmas Rooba. Også angriberen Mads Torry skifter fra FCK til Vejle. Torry har i FCK spillet på klubbens andethold i 2. division.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen